Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος η εθνική επέτειος μας γέμισε μνήμες από τον ξεσηκωμό όλων των Ελλήνων μα και μνήμες της τοπικής μας ιστορίας. Το σχολείο μας γιόρτασε την επέτειο της 25ης Μαρτίου με δύο σκετς που έπαιξαν οι μαθητές των Ε1 και Ε2 τμημάτων του δημοτικού.

Πρώτο σκετς «Η Αράπιτσα» από την κοντινή πόλη της Νάουσας που μας πλημμύρισε με συναισθήματα ενθουσιασμού και συγκίνησης ταυτόχρονα. Ακολούθησε «Το μεγάλο χρέος» που οι μικροί μαθητές έπαιξαν σαν λιλιπούτειοι ηθοποιοί το δύσκολο ρόλο τους για να μας θυμίσουν την επανάσταση του ’21. Τραγούδια χιλιοειπωμένα ακούστηκαν από τα στόματά τους μα με μοναδικό χρώμα και χροιά φωνής.: Φλάμπουρο, Να ’τανε το ’21, Λευτεριά και Τσάμικος. Στον τσάμικο όμως οι μικροί μας τσολιάδες ξεφάντωσαν χορεύοντας για να κλείσουν τη γιορτή μας θεαματικά.